Jak długo karmić piersią

Wiele słyszy się o tym, że karmienie piersią jest najlepsze dla zdrowia i rozwoju dzieci. Jednak przychodzi taki moment, kiedy mleko mamy przestaje być niezastąpione. Skąd wiadomo, że przyszedł już czas na odstawienie malucha od piersi?

Tak naprawdę wszystko zależy od matki i dziecka. Oczywiście zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mogą być pewnym wyznacznikiem, ale dochodzą jeszcze różne względy emocjonalne i psychologiczne, które są równie istotne. Zgodnie ze wspomnianymi zaleceniami karmienie piersią można kontynuować do 2 roku życia dziecka. Natomiast lekarze doradzają zazwyczaj karmienie przynajmniej przez 1 rok. Od 7 miesiąca swojego życia dziecko zaczyna otrzymywać składniki odżywcze z posiłków uzupełniających. Jednak zanim będą one mogły stanowić pełnowartościowe źródło pożywienia, maluch musi przyzwyczaić się do nowych smaków i konsystencji oraz opanować samodzielne jedzenie i picie. Oczywiście, jeżeli matka podejmie decyzję o odstawieniu dziecka od piersi w 7 miesiącu życia albo wcześniej, można zacząć podawać mu butelkę z mlekiem modyfikowanym.

Zazwyczaj matki karmiące od początku planują jak długo będą karmić. Bywa jednak, że zmieniają decyzję. Często widok dziecka wtulonego w pierś rozczula je tak bardzo, że nie są w stanie odmówić mu tej przyjemności. Bywa nawet, że kobiety kontynuują karmienie bardzo długo nie tylko ze względu na dobro dziecka, ale dlatego że zakończenie tego etapu wspólnego spędzania czasu jest dla nich zbyt trudne. Trzeba uważać, żeby taka sytuacja nie przerodziła się w patologię. Zbyt długie karmienie piersią może niekorzystnie wpłynąć na proces usamodzielniania się dziecka.

Z drugiej strony zbyt wiele nieprzespanych nocy, ograniczenia w diecie karmiącej i problemy z piersiami mogą skłonić mamę do rezygnacji z naturalnego karmienia znacznie szybciej niż planowała.

Zdarza się, że decyzję podejmuje samo dziecko. W pewnym momencie po prostu nie chce więcej ssać piersi. Może to wynikać z nauki nowych sposobów jedzenia i picia oraz z coraz większego zainteresowania rzeczami innymi niż jedzenie.  Szkoda mu czasu na leżenie przy piersi.

Powrót do pracy, nieoczekiwany wyjazd, choroba – to sytuacje, które mogą również wpłynąć na długość okresu karmienia piersią. Jeżeli z jakichś przyczyn dziecko nie może ssać laktacja zanika i kiedy matka mogłaby już karmić okazuje się, że po prostu mleko się skończyło. W skrajnych przypadkach do utraty pokarmu może doprowadzić silny, długotrwały stres.